wcag
Menu Dostępności (CTRL+U)
Resetuj

Resetuj

minus

Zmniejsz czcionkę

plus

Zwiększ czcionkę

minus

Zmniejsz Wiersze

plus

Zwiększ Wiersze

minus

Wysoki kontrast

Wersja kontrastowa:

Alt + Z

Treść strony:

Alt + X

Nawigacja strony:

Alt + C

Mapa Witryny:

Alt + V

wcag

Poradnia Okulistyczna Jelenia Góra

Poradnie Specjalistyczne

Okulista Jelenia Góra

Poradnia okulistyczna w Jeleniej Górze w Centrum Medycznym Zabobrze zapewnia opiekę medyczną dzieciom oraz pacjentom dorosłym, u których występują wady i choroby narządu wzroku.

Okuliści z Jeleniej Góry zajmują się diagnostyką, leczeniem, a także profilaktyką chorób oczu i jego aparatów pomocniczych – powiek, spojówek, narządu łzowego oraz mięśni zewnętrznych. Przeprowadzają różnorodne badania umożliwiające postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie stosownego leczenia. W naszej klinice okulistycznej w Jeleniej Górze pacjentom oferowane są takie badania, jak angiografia fluoresceinowa oraz badanie OCT.

Angiografia fluoresceinowa CM Zabobrze Jelenia Góra

Angiografia fluoresceinowa jest badaniem wykonywanym w celu zobrazowania i oceny stanu naczyń krwionośnych oraz nabłonka barwnikowego siatkówki, a także, w sposób pośredni, błony naczyniowej oka. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są przede wszystkim retinopatia, zwyrodnienie plamki żółtej, a także inne stany prowadzące do zmian w siatkówce, takie jak choroby zakaźne oraz nowotwory.

Przebieg badania

W trakcie badania pacjentowi podawana jest dożylnie fluoresceina, czyli środek kontrastujący, która następnie wraz z krążeniem dociera do naczyń dna oka. Wykonywana jest wówczas seria zdjęć siatkówki, na których uchwycony zostaje obraz dna oka. Uwidoczniona dzięki kontrastowi jasna sieć naczyń u zdrowego pacjenta nie powinna być ani zbyt intensywnie widoczna, ani zbyt słaba. Nazbyt wyraźne naczynia dna oka świadczą bowiem o stanie chorobowym, z kolei mało widoczne sugerują zaburzenia przepływu krwi w obszarze dna oka bądź patologiczną obecność złogów substancji w siatkówce.

Co można wykryć przy pomocy badania?

Angiografia fluoresceinowa pozwala na:

 • wykrywanie nawet niewielkich zmian w naczyniach siatkówki i naczyniówki,
 • wykrywanie stanu niedokrwienia siatkówki i naczyniówki,
 • wykrywanie niektórych typów uszkodzenia plamki żółtej,
 • różnicowanie toczących się procesów zapalnych od starych blizn w dnie oka,
 • różnicowanie bogato unaczynionych nowotworów.

Badanie OCT w Jeleniej Górze w CM Zabobrze

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wzroku, którego celem jest ocena stanu siatkówki oka ze szczególnym uwzględnieniem plamki żółtej. Pozwala na uzyskanie modelu przekroju tkanki i dokładny pomiar grubości siatkówki. Wykonanie badania OCT wskazane jest przy:

 • zwyrodnieniu plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD),
 • makulopatii cukrzycowej,
 • obrzęku plamki żółtej,
 • jaskrze.

Przebieg badania

Na około 15–20 minut przed badaniem do oczu pacjenta zostają wprowadzone krople rozszerzające źrenice. Pozwala to okuliście dokładne zbadanie dna oka wraz z plamką żółtą. Następnie pacjent siada naprzeciwko aparatu diagnostycznego i opiera głowę na specjalnej podpórce, by prowadzący badanie lekarz mógł obserwować na ekranie dno oka i rejestrować przekrój wybranych elementów. Badanie OCT w naszej przychodni w Jeleniej Górze trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Co można wykryć przy pomocy badania?

Badanie OCT umożliwia dokonanie analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Dzięki temu przy jego pomocy można wykryć wczesne zmiany w obrębie przedniej i tylnej części gałki ocznej, przede wszystkim:

 • zmian jaskrowych,
 • zmian grubości siatkówki,
 • zwyrodnień plamki żółtej,
 • zmian na tarczy nerwu wzrokowego.


Okulista przyjmujący w klinice okulistycznej w CM Zabobrze przeprowadza również zabiegi lecznicze narządu wzroku z użyciem wysoce wyspecjalizowanych laserów – lasera mikropulsowego oka, lasera siatkówki i lasera MLT.

Laser mikropulsowy oka - Jelenia Góra

Laser mikropulsowy oka wykorzystywany jest do przeprowadzania zabiegu mikropulsowej fotokoagulacji siatkówki. Laser tego typu nie uszkadza termicznie tkanki, na którą działa, dlatego może być bezpiecznie stosowany w leczeniu nawet najbardziej wrażliwych miejsc siatkówki. Zabieg laserowej terapii mikropulsowej w CM Zabobrze Jelenia Góra siatkówki trwa około 10 minut. Przeprowadzany jest po zaaplikowaniu kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laser mikropulsowy stosowany jest w leczeniu takich schorzeń okulistycznych, jak:

 • przedarcie i oderwanie siatkówki,
 • obrzęk plamki żółtej,
 • starcze zwyrodnienie plamki żółtej,
 • proliferacyjna i nieproliferacyjna retinopatia cukrzycowa,
 • neowaskularyzacja naczyniówkowa,
 • niedrożność gałęzi żyły siatkówki,
 • jaskra z wąskim kątem przesączania.

Laser siatkówki - CM Zabobrze Jelenia Góra

Laserowanie siatkówki, czyli tak zwana fotokoagulacja, to zabieg polegający na niszczeniu nowo tworzących się naczyń i mikronaczyniaków przy pomocy lasera. W zależności od rodzaju zmian dobierany jest odpowiedni rodzaj laseroterapii – ogniskowa, fotokoagulacja panretinalna lub fotokoagulacja typu „grid". Zabieg przeprowadzany jest po zaaplikowaniu pacjentowi kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laserowanie siatkówki zalecane jest w leczeniu:

 • retinopatii cukrzycowej,
 • otworów i przedarć siatkówki,
 • zmian pourazowych siatkówki,
 • zmian degeneracyjnych w obwodowej części siatkówki,
 • zmian zakrzepowych żył siatkówki.

Laser MLT

Laser MLT Mikropulsowa Selektywna Trabekuloplastyka) to nowa metoda leczenia jaskry, w której wykorzystywany jest nowoczesny żółty laser mikropulsowy. W trakcie zabiegu wiązka lasera oddziałuje na siateczkę beleczkowania w kącie przesączania, wywołując obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej. By uwidocznić obszar beleczkowania okulista z naszej poradni okulistycznej w Jeleniej Górze zakłada pacjentowi specjalną soczewkę pokrywającą powierzchnię oka. Przed jej aplikacją znieczula oko pacjenta przy pomocy kropli. W celu polepszenia przylegania soczewki do oka stosowany jest dodatkowo specjalny gęsty żel. Obniżenie ciśnienia w oku utrzymuje się od kilku tygodni do nawet kilku lat, w zależności od pacjenta. Zabieg z użyciem lasera MLT pozwala opóźnić rozpoczęcie, zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z leczenia farmakologicznego jaskry.

Diagnostyka i zabiegi lecznicze wykonywane są przez okulistów z Jeleniej Góry prywatnie oraz na NFZ. Najmłodszych pacjentów przyjmuje okulista dziecięcy.

UWAGA

Przed badaniami i zabiegami okulistycznymi wymagającymi dobrego zobrazowania dna oka, jak AF, laseroterapia lub badanie OCT, niezbędne jest farmakologiczne poszerzenie źrenicy za pomocą preparatu (w postaci kropli do oczu) porażającego jej skurcz. Rozszerzenie źrenicy utrzymuje się przez około 4 godzny i może powodować pogorszenie ostrości widzenia oraz światłowstręt. W związku z powyższym po zabiegu nie można prowadzić wszelkich pojazdów – mechanicznych, elektrycznych czy napędzanych siłą mięśni ludzkich (samochód, motor, rower, hulajnoga itd.). Warto również wyposażyć się w okulary słoneczne oraz przyjść z osobą towarzyszącą.

Świadczenia

Poradnia Okulistyczna CM Zabobrze oferuje wsparcie:

Zakres podstawowy:
konsultacje lekarzy okulistów, orzecznictwo, pomoc doraźna, farmakoterapia

Wykonywane badania:
refraktometria, tonometria, perymetria (badanie pola widzenia), OCT, angiografia oka

Skojarzone choroby:
leczeniu chorób wzroku, w tym min. jaskry

Wykonywane zabiegi:
zabiegi laseroterapii siatkówki, laseroterapii mikropulsowej, laseroterapii MLT

Pozostałe:
korygowanie wad wzroku, dobór okularów

Usługi komercyjne:
KONSULTACJA LEKARZA OKULISTY - 150,00 zł
BADANIE POLA WIDZENIA (PERYMETRIA) - 100,00 zł
BADANIE OCT - 150,00 zł
DOBÓR OKULARÓW - OPTOMETRYSTA - 140,00 zł

W poradni nie wykonuje się zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

Świadczeń medycznych lekarze okuliści z Jeleniej Góry, pracujący w Przychodni Zabobrze, udzielają w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń na podstawie umowy z NFZ, umów z partnerami sieciowymi oraz odpłatnie zgodnie z harmonogramem przyjęć.

Nasz Personel

Laura Wysocka (Optometrysta)

lek. med. Anna Mec-Słomska (spec. okulista)

lek. med. Beata Bronclik (spec. okulista)

Zapisz się do tego lekarza: Zarejestruj wizytę

lek. med. Maciej Szuszkiewicz (spec. okulista)

lek. med. Magdalena Fiedkiewicz (spec. okulista)

Zapisz się do tego lekarza: Zarejestruj wizytę

lek. med. Małgorzata Bazylińska-Barańska (spec. okulista)

lek. med. Małgorzata Kadłucka-Jedruszek (spec. okulista)

Zapisz się do tego lekarza: Zarejestruj wizytę

Skontaktuj się z nami

+48 75 88 90 170 

Galeria

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć więcej

Ważne informacje/dokumenty

Kontakt

Infomacja i zapisy w rejestracji:
"Centrum Medyczne Zabobrze" spółka jawna
58-506 Jelenia Góra, ul. Wiejska 11, wejście od rzeki Bóbr
Poniedziałek - Piątek 08:00 - 18:00Rejestracja on-line: Kliknij tutaj

VisiMed: Kliknij tutaj

Wyszukiwarka miejsc udzielania świadczeń w ramach umowy NFZ: Kliknij tutaj

Aktualności

Optometrysta Laura Wysocka Miło nam poinformować, że w naszej poradni okulistycznej swoje przyjęcia rozpoczęła... Szczegóły
Wesołych Świąt Szanowni Państwo, z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragniemy złożyć Wam... Szczegóły
Zabieg skleroterapii Guzki krwawnicze, zwane inaczej hemoroidami mogą ulec przemianie chorobowej. Skleroterapia... Szczegóły
Logopeda dla dzieci i dorosłych Aleksandra Garbera Zapraszamy do naszej poradni logopedycznej, gdzie przeprowadzamy dokładną diagnostykę dzieci... Szczegóły
© 2023 Przychodnia Zabobrze - Centrum Medyczne Jelenia Góra - wszystkie prawa zastrzeżone.
design by : rentlab.pl

Ciasteczka Cookies i polityka prywatności


Nasza witryna internetowa używa plików cookies. Korzystając z niej wyrażasz jednocześnie zgodę na ich wykorzystywanie. Jeżeli nie zmienisz ustawień swojej przeglądarki cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia / przeglądarki.

Więcej informacji znajduje się w naszej
Polityce Prywatności oraz Polityce cookies.