Okulista Jelenia Góra
Poradnia Okulistyczna zapewnia opiekę medyczną dzieciom oraz pacjentom dorosłym, u których występują wady i choroby narządu wzroku.
Angiografia fluoresceinowa CM Zabobrze Jelenia Góra
Badanie to wykonywane jest w celu zobarazowania i oceny naczyń krwionośnych i nabłonka barwnikowego siatkówki oraz, pośrednio, błony naczyniowej oka. W trakcie badania pacjentowi podawany jest dożylnie środek kontrastujący – fluoresceina, który następnie wraz z krążeniem dociera do naczyń dna oka. Wówczas wykonywana jest seria zdjęć siatkówki, której efektem są czarno-białe fotografie dna oka. U zdrowego pacjenta, uwidoczniona dzięki kontrastowi jasna sieć naczyń nie powinna być ani zbyt intensywnie widoczna – świadczy to o stanie chorobowym, ani zbyt słaba – sugeruje to zaburzenia przepływu krwi w obszarze dna oka bądź patologiczną obecność złogów substancji w siatkówce.
Co między innymi możemy wykryć przy pomocy angiografii fluoresceinowej?
- nawet niewielkie zmiany w naczyniach siatkówki i naczyniówki,
- stan niedokrwienia siatkówki i naczyniówki,
- niektóre typy uszkodzenia plamki żółtej
- różnicowanie toczących się procesów zapalnych od starych blizn w dnie oka
- różnicowanie bogato unaczynionych nowotworów
Jakie są najczęstsze wskazania do angiografii fluoresceinowej?
- retinopatia
- zwyrodnieni plamki żółtej
- inne stany prowadzące do zmian w siatkówce jak choroby zakaźne lub nowotwór
Badanie OCT CM Zabobrze
Optyczna koherenta tomografia dna oka jest badaniem nieinwazyjnym wykorzystywanym w diagnostyce chorób narządu wzroku. Celem badania jest ocena stanu siatkówki oka ze szczególnym uwzględnieinem jej części – plamki, czyli punktu o najwyższej rozdzielczości widzenia.
Badanie OCT jest całkowicie bezpieczne i może być powtarzane, co czyni je bardzo optymalnym narzędziem monitorowania postępu schorzeń między innymi jaskry .
Wskazania do wykonania optycznej koherentnej tomografii
OCT:
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD),
- makulopatia cukrzycowa
- obrzęk plamki
- jaskra
UWAGAPrzed badaniami i zabiegami okulistycznymi wymagającymi dobrego zobrazowania dna oka, jak AF, laseroterapia lub badanie OCT, niezbędne jest farmakologiczne poszerzenie źrenicy za pomocą preparatu (w postaci kropli do oczu) porażającego jej skurcz. Rozszerzenie źrenicy utrzymuje się przez około 4 godzny i może powodować pogorszenie ostrości widzenia oraz światłowstręt. W związku z powyższym po zabiegu nie można prowadzić wszelkich pojazdów – mechanicznych, elektrycznych czy napędzanych siłą mięśni ludzkich (samochód, motor, rower, hulajnoga itd.). Warto również wyposażyć się w okulary słoneczne oraz przyjść z osobą towarzyszącą.