wcag
Menu Dostępności (CTRL+U)
Resetuj

Resetuj

minus

Zmniejsz czcionkę

plus

Zwiększ czcionkę

minus

Zmniejsz Wiersze

plus

Zwiększ Wiersze

minus

Wysoki kontrast

Wersja kontrastowa:

Alt + Z

Treść strony:

Alt + X

Nawigacja strony:

Alt + C

Mapa Witryny:

Alt + V

wcag
Preloader Przychodnia Zabobrze

Poradnia Okulistyczna Jelenia Góra

Poradnie Specjalistyczne

Okulista Jelenia Góra

Poradnia okulistyczna w Jeleniej Górze w Centrum Medycznym Zabobrze zapewnia opiekę medyczną dzieciom oraz pacjentom dorosłym, u których występują wady i choroby narządu wzroku.

Okuliści z Jeleniej Góry zajmują się diagnostyką, leczeniem, a także profilaktyką chorób oczu i jego aparatów pomocniczych – powiek, spojówek, narządu łzowego oraz mięśni zewnętrznych. Przeprowadzają różnorodne badania umożliwiające postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie stosownego leczenia. W naszej klinice okulistycznej w Jeleniej Górze pacjentom oferowane są takie badania, jak angiografia fluoresceinowa oraz badanie OCT.

Badanie wzroku przez okulistę na NFZ w Jeleniej Górze

Okuliści w Centrum Medycznym w Jeleniej Górze przyjmują pacjentów oraz przeprowadzają badanie wzroku na NFZ. Dzięki temu każdy pacjent ma możliwość zbadania narządu wzroku pod kątem potencjalnych chorób. Dopiero na podstawie wyników możliwe jest wdrożenie odpowiednich metod leczenia bądź dobór okularów oraz szkieł korekcyjnych.

Doborem okularów w Przychodni Zabobrze Jeleniej Górze zajmuje się optometrysta, który na podstawie wyników badań okulistycznych oraz własnej wiedzy i doświadczenia, jest w stanie dopasować odpowiednie szkła do konkretnej wady. Dzięki temu pacjenci CM Zabobrze przy noszeniu okularów korekcyjnych nie doświadczają żadnych negatywnych objawów związanych z nieprawidłowym dopasowaniem szkieł.

Okulista i optometrysta prywatnie w Jeleniej Górze

W CM Zabobrze w Jeleniej Górze proponuje się także wizytę u okulisty oraz optometrysty prywatnie. Po badanie wzroku pacjent od razu może udać się do optometrysty w celu dobrania odpowiednich okularów.

Dopasowaniem okularów korekcyjnych w CM Zabobrze Jelenia Góra zajmują się doświadczeni optometryści, posiadający do tego odpowiednie kwalifikacje. Do specjalizacji naszych optometrystów należy również diagnostyka wad wzroku u osób chorych na cukrzycę, dzięki czemu wszyscy pacjenci otrzymują profesjonalną pomoc w procesie korekcji wzroku. Optometrysta na podstawie wyników badania okulistycznego oraz własnych badań, przeprowadzonych przy wykorzystaniu sprzętu optometrystycznego, jest w stanie dobrać najlepsze okulary do wady wzroku.

Angiografia fluoresceinowa CM Zabobrze Jelenia Góra

Angiografia fluoresceinowa jest badaniem wykonywanym w celu zobrazowania i oceny stanu naczyń krwionośnych oraz nabłonka barwnikowego siatkówki, a także, w sposób pośredni, błony naczyniowej oka. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są przede wszystkim retinopatia, zwyrodnienie plamki żółtej, a także inne stany prowadzące do zmian w siatkówce, takie jak choroby zakaźne oraz nowotwory.

Przebieg badania angiograficznego

W trakcie badania pacjentowi podawana jest dożylnie fluoresceina, czyli środek kontrastujący, która następnie wraz z krążeniem dociera do naczyń dna oka. Wykonywana jest wówczas seria zdjęć siatkówki, na których uchwycony zostaje obraz dna oka. Uwidoczniona dzięki kontrastowi jasna sieć naczyń u zdrowego pacjenta nie powinna być ani zbyt intensywnie widoczna, ani zbyt słaba. Nazbyt wyraźne naczynia dna oka świadczą bowiem o stanie chorobowym, z kolei mało widoczne sugerują zaburzenia przepływu krwi w obszarze dna oka bądź patologiczną obecność złogów substancji w siatkówce.

Co można wykryć przy pomocy angiografii fluoresceinowej?

Angiografia fluoresceinowa pozwala na:

 • wykrywanie nawet niewielkich zmian w naczyniach siatkówki i naczyniówki,
 • wykrywanie stanu niedokrwienia siatkówki i naczyniówki,
 • wykrywanie niektórych typów uszkodzenia plamki żółtej,
 • różnicowanie toczących się procesów zapalnych od starych blizn w dnie oka,
 • różnicowanie bogato unaczynionych nowotworów.

Badanie OCT w Jeleniej Górze w CM Zabobrze

Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wzroku, którego celem jest ocena stanu siatkówki oka ze szczególnym uwzględnieniem plamki żółtej. Pozwala na uzyskanie modelu przekroju tkanki i dokładny pomiar grubości siatkówki. Wykonanie badania OCT wskazane jest przy:

 • zwyrodnieniu plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD),
 • makulopatii cukrzycowej,
 • obrzęku plamki żółtej,
 • jaskrze.

Przebieg badania OCT

Na około 15–20 minut przed badaniem do oczu pacjenta zostają wprowadzone krople rozszerzające źrenice. Pozwala to okuliście dokładne zbadanie dna oka wraz z plamką żółtą. Następnie pacjent siada naprzeciwko aparatu diagnostycznego i opiera głowę na specjalnej podpórce, by prowadzący badanie lekarz mógł obserwować na ekranie dno oka i rejestrować przekrój wybranych elementów. Badanie OCT w naszej przychodni w Jeleniej Górze trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, jest bezinwazyjne i bezbolesne.

Co można wykryć przy pomocy badania OCT?

Badanie OCT umożliwia dokonanie analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Dzięki temu przy jego pomocy można wykryć wczesne zmiany w obrębie przedniej i tylnej części gałki ocznej, przede wszystkim:

 • zmian jaskrowych,
 • zmian grubości siatkówki,
 • zwyrodnień plamki żółtej,
 • zmian na tarczy nerwu wzrokowego.


Okulista przyjmujący w klinice okulistycznej w CM Zabobrze przeprowadza również zabiegi lecznicze narządu wzroku z użyciem wysoce wyspecjalizowanych laserów – lasera mikropulsowego oka, lasera siatkówki i lasera MLT.

Laser mikropulsowy oka - Jelenia Góra

Laser mikropulsowy oka wykorzystywany jest do przeprowadzania zabiegu mikropulsowej fotokoagulacji siatkówki. Laser tego typu nie uszkadza termicznie tkanki, na którą działa, dlatego może być bezpiecznie stosowany w leczeniu nawet najbardziej wrażliwych miejsc siatkówki. Zabieg laserowej terapii mikropulsowej w CM Zabobrze Jelenia Góra siatkówki trwa około 10 minut. Przeprowadzany jest po zaaplikowaniu kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laser mikropulsowy stosowany jest w leczeniu takich schorzeń okulistycznych, jak:

 • przedarcie i oderwanie siatkówki,
 • obrzęk plamki żółtej,
 • starcze zwyrodnienie plamki żółtej,
 • proliferacyjna i nieproliferacyjna retinopatia cukrzycowa,
 • neowaskularyzacja naczyniówkowa,
 • niedrożność gałęzi żyły siatkówki,
 • jaskra z wąskim kątem przesączania.

Laser siatkówki - CM Zabobrze Jelenia Góra

Laserowanie siatkówki, czyli tak zwana fotokoagulacja, to zabieg polegający na niszczeniu nowo tworzących się naczyń i mikronaczyniaków przy pomocy lasera. W zależności od rodzaju zmian dobierany jest odpowiedni rodzaj laseroterapii – ogniskowa, fotokoagulacja panretinalna lub fotokoagulacja typu „grid". Zabieg przeprowadzany jest po zaaplikowaniu pacjentowi kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laserowanie siatkówki zalecane jest w leczeniu:

 • retinopatii cukrzycowej,
 • otworów i przedarć siatkówki,
 • zmian pourazowych siatkówki,
 • zmian degeneracyjnych w obwodowej części siatkówki,
 • zmian zakrzepowych żył siatkówki.

Laser MLT

Laser MLT Mikropulsowa Selektywna Trabekuloplastyka) to nowa metoda leczenia jaskry, w której wykorzystywany jest nowoczesny żółty laser mikropulsowy. W trakcie zabiegu wiązka lasera oddziałuje na siateczkę beleczkowania w kącie przesączania, wywołując obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej. By uwidocznić obszar beleczkowania okulista z naszej poradni okulistycznej w Jeleniej Górze zakłada pacjentowi specjalną soczewkę pokrywającą powierzchnię oka. Przed jej aplikacją znieczula oko pacjenta przy pomocy kropli. W celu polepszenia przylegania soczewki do oka stosowany jest dodatkowo specjalny gęsty żel. Obniżenie ciśnienia w oku utrzymuje się od kilku tygodni do nawet kilku lat, w zależności od pacjenta. Zabieg z użyciem lasera MLT pozwala opóźnić rozpoczęcie, zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z leczenia farmakologicznego jaskry.

Diagnostyka i zabiegi lecznicze wykonywane są przez okulistów z Jeleniej Góry prywatnie oraz na NFZ. Najmłodszych pacjentów przyjmuje okulista dziecięcy.

UWAGA

Przed badaniami i zabiegami okulistycznymi wymagającymi dobrego zobrazowania dna oka, jak AF, laseroterapia lub badanie OCT, niezbędne jest farmakologiczne poszerzenie źrenicy za pomocą preparatu (w postaci kropli do oczu) porażającego jej skurcz. Rozszerzenie źrenicy utrzymuje się przez około 4 godzny i może powodować pogorszenie ostrości widzenia oraz światłowstręt. W związku z powyższym po zabiegu nie można prowadzić wszelkich pojazdów – mechanicznych, elektrycznych czy napędzanych siłą mięśni ludzkich (samochód, motor, rower, hulajnoga itd.). Warto również wyposażyć się w okulary słoneczne oraz przyjść z osobą towarzyszącą.

Świadczenia

Poradnia okulistyczna CM Zabobrze Jelenia Góra oferuje wsparcie:

Zakres podstawowy:
konsultacje lekarzy okulistów, orzecznictwo, pomoc doraźna, farmakoterapia

Wykonywane badania:
refraktometria, tonometria, perymetria (badanie pola widzenia), OCT, angiografia oka

Skojarzone choroby:
leczeniu chorób wzroku, w tym min. jaskry

Wykonywane zabiegi:
zabiegi laseroterapii siatkówki, laseroterapii mikropulsowej, laseroterapii MLT

Pozostałe:
korygowanie wad wzroku, dobór okularów

Usługi komercyjne:
KONSULTACJA LEKARZA OKULISTY - 250,00 zł
BADANIE POLA WIDZENIA (PERYMETRIA) - 100,00 zł
BADANIE OCT - 250,00 zł

W poradni nie wykonuje się zabiegów w znieczuleniu ogólnym.

Świadczeń medycznych lekarze okuliści z Jeleniej Góry, pracujący w Przychodni Zabobrze, udzielają w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego udzielającego świadczeń na podstawie umowy z NFZ, umów z partnerami sieciowymi oraz odpłatnie zgodnie z harmonogramem przyjęć.
 

Badanie wzroku u osób chorych na cukrzycę w CM Zabobrze w Jeleniej Górze

Nasz optometrysta z Jeleniej Góry specjalizuje się w przeprowadzaniu badaniu wad wzroku u pacjentów chorych na cukrzycę, którzy ze względu na swoją przypadłość są narażeni na pogorszenie się jakości widzenia. Chorzy na cukrzycę potrzebują zupełnie innego podejścia w diagnostyce wad wzroku. Uwzględniając wysokie ryzyko pojawienia się między innymi jaskry, odpowiednie dobranie okularów korekcyjnych jest niezwykle istotne.

W CM Zabobrze w Jeleniej Górze optometryści pomagają również w doborze odpowiednich okularów. Cały proces jest poprzedzony dokładnym badaniem wzroku, przeprowadzonym przez okulistę. Jest to szczególnie ważne u osób chorych na cukrzycę, aby wykluczyć potencjalne problemy ze wzrokiem, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Nasz Personel

Laura Wysocka

Optometrysta

lek. Anna Mec-Słomska

spec. okulista

lek. Maciej Szuszkiewicz

spec. okulista

lek. Małgorzata Bazylińska-Barańska

spec. okulista

lek. Małgorzata Kadłucka-Jedruszek 

okulista

Galeria

Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć więcej

Ważne informacje/dokumenty

Kontakt

Infomacja i zapisy w rejestracji:
"Centrum Medyczne Zabobrze" spółka jawna
58-506 Jelenia Góra, ul. Wiejska 11, wejście od rzeki Bóbr
Poniedziałek - Piątek 08:00 - 18:00Rejestracja on-line: Kliknij tutaj

VisiMed: Kliknij tutaj

Wyszukiwarka miejsc udzielania świadczeń w ramach umowy NFZ: Kliknij tutaj

Aktualności

Z myślą o naszych dzieciach: Jak dbać o zdrowie... Dzień Dziecka, który niedawno obchodziliśmy, to doskonała okazja, by zastanowić się... Szczegóły
Dzień Logopedy: kiedy warto zgłosić się do poradni... Jesteś rodzicem, który martwi się o rozwój mowy swojego dziecka? Czujesz, że nie... Szczegóły
Dzień Teściowej: podaruj teściowej regularne badania... Dzień Teściowej to idealna okazja, aby wyrazić wdzięczność i szacunek bliskiej nam osobie.... Szczegóły
Nowy personel Pracowni USG Centrum Medyczne Zabobrze, ma przyjemność poinformować, że w naszej Pracowni USG pojawili... Szczegóły
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
Partner Przychodni Zabobrze
© 2024 Przychodnia Zabobrze - Centrum Medyczne Jelenia Góra - wszystkie prawa zastrzeżone.
design by : rentlab.pl

Ciasteczka Cookies i polityka prywatności


Korzystamy z plików cookies (tzw. ciasteczek). Dzięki nim możesz bez problemu korzystać ze wszystkich dostępnych w serwisie usług i funkcjonalności. Pliki cookies służą nam także do personalizowania wyświetlanych Ci treści i reklam oraz analizowania ruchu na naszej stronie. Więcej informacji znajduje się w „Polityce cookies”.
Więcej informacji znajduje się w naszej:
Polityce Prywatności oraz Polityce cookies.