Wersja kontrastowa:
Alt + Z
Treść strony:
Alt + X
Nawigacja strony:
Alt + C
Mapa Witryny:
Alt + V
Poradnia okulistyczna w Jeleniej Górze w Centrum Medycznym Zabobrze zapewnia opiekę medyczną dzieciom oraz pacjentom dorosłym, u których występują wady i choroby narządu wzroku.
Okuliści z Jeleniej Góry zajmują się diagnostyką, leczeniem, a także profilaktyką chorób oczu i jego aparatów pomocniczych – powiek, spojówek, narządu łzowego oraz mięśni zewnętrznych. Przeprowadzają różnorodne badania umożliwiające postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie stosownego leczenia. W naszej klinice okulistycznej w Jeleniej Górze pacjentom oferowane są takie badania, jak angiografia fluoresceinowa oraz badanie OCT.
Angiografia fluoresceinowa jest badaniem wykonywanym w celu zobrazowania i oceny stanu naczyń krwionośnych oraz nabłonka barwnikowego siatkówki, a także, w sposób pośredni, błony naczyniowej oka. Wskazaniami do jego przeprowadzenia są przede wszystkim retinopatia, zwyrodnienie plamki żółtej, a także inne stany prowadzące do zmian w siatkówce, takie jak choroby zakaźne oraz nowotwory.
W trakcie badania pacjentowi podawana jest dożylnie fluoresceina, czyli środek kontrastujący, która następnie wraz z krążeniem dociera do naczyń dna oka. Wykonywana jest wówczas seria zdjęć siatkówki, na których uchwycony zostaje obraz dna oka. Uwidoczniona dzięki kontrastowi jasna sieć naczyń u zdrowego pacjenta nie powinna być ani zbyt intensywnie widoczna, ani zbyt słaba. Nazbyt wyraźne naczynia dna oka świadczą bowiem o stanie chorobowym, z kolei mało widoczne sugerują zaburzenia przepływu krwi w obszarze dna oka bądź patologiczną obecność złogów substancji w siatkówce.
Angiografia fluoresceinowa pozwala na:
Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka, to nieinwazyjne badanie obrazowe wykorzystywane w diagnostyce wzroku, którego celem jest ocena stanu siatkówki oka ze szczególnym uwzględnieniem plamki żółtej. Pozwala na uzyskanie modelu przekroju tkanki i dokładny pomiar grubości siatkówki. Wykonanie badania OCT wskazane jest przy:
Na około 15–20 minut przed badaniem do oczu pacjenta zostają wprowadzone krople rozszerzające źrenice. Pozwala to okuliście dokładne zbadanie dna oka wraz z plamką żółtą. Następnie pacjent siada naprzeciwko aparatu diagnostycznego i opiera głowę na specjalnej podpórce, by prowadzący badanie lekarz mógł obserwować na ekranie dno oka i rejestrować przekrój wybranych elementów. Badanie OCT w naszej przychodni w Jeleniej Górze trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut, jest bezinwazyjne i bezbolesne.
Badanie OCT umożliwia dokonanie analizy współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. Dzięki temu przy jego pomocy można wykryć wczesne zmiany w obrębie przedniej i tylnej części gałki ocznej, przede wszystkim:
Okulista przyjmujący w klinice okulistycznej w CM Zabobrze przeprowadza również zabiegi lecznicze narządu wzroku z użyciem wysoce wyspecjalizowanych laserów – lasera mikropulsowego oka, lasera siatkówki i lasera MLT.
Laser mikropulsowy oka wykorzystywany jest do przeprowadzania zabiegu mikropulsowej fotokoagulacji siatkówki. Laser tego typu nie uszkadza termicznie tkanki, na którą działa, dlatego może być bezpiecznie stosowany w leczeniu nawet najbardziej wrażliwych miejsc siatkówki. Zabieg laserowej terapii mikropulsowej w CM Zabobrze Jelenia Góra siatkówki trwa około 10 minut. Przeprowadzany jest po zaaplikowaniu kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laser mikropulsowy stosowany jest w leczeniu takich schorzeń okulistycznych, jak:
Laserowanie siatkówki, czyli tak zwana fotokoagulacja, to zabieg polegający na niszczeniu nowo tworzących się naczyń i mikronaczyniaków przy pomocy lasera. W zależności od rodzaju zmian dobierany jest odpowiedni rodzaj laseroterapii – ogniskowa, fotokoagulacja panretinalna lub fotokoagulacja typu „grid". Zabieg przeprowadzany jest po zaaplikowaniu pacjentowi kropli znieczulających i rozszerzających źrenice. Laserowanie siatkówki zalecane jest w leczeniu:
Laser MLT Mikropulsowa Selektywna Trabekuloplastyka) to nowa metoda leczenia jaskry, w której wykorzystywany jest nowoczesny żółty laser mikropulsowy. W trakcie zabiegu wiązka lasera oddziałuje na siateczkę beleczkowania w kącie przesączania, wywołując obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co ułatwia odpływ cieczy wodnistej. By uwidocznić obszar beleczkowania okulista z naszej poradni okulistycznej w Jeleniej Górze zakłada pacjentowi specjalną soczewkę pokrywającą powierzchnię oka. Przed jej aplikacją znieczula oko pacjenta przy pomocy kropli. W celu polepszenia przylegania soczewki do oka stosowany jest dodatkowo specjalny gęsty żel. Obniżenie ciśnienia w oku utrzymuje się od kilku tygodni do nawet kilku lat, w zależności od pacjenta. Zabieg z użyciem lasera MLT pozwala opóźnić rozpoczęcie, zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z leczenia farmakologicznego jaskry.
Diagnostyka i zabiegi lecznicze wykonywane są przez okulistów z Jeleniej Góry prywatnie oraz na NFZ. Najmłodszych pacjentów przyjmuje okulista dziecięcy.
UWAGA