Otolaryngolog Jelenia Góra
Poradnia otolaryngologiczna świadczy usługi dorosłym Pacjentom oraz dzieciom.
Otolaryngolog jest, najogólniej mówiąc, lekarzem zajmującym się chorobami górnych dróg oddechowych do poziomu krtani oraz schorzeniami uszu. Oznacza to dokładniej, że zapewnia on Pacjentom dorosłym i dzieciom diagnostykę i leczenie takich chorób jak:
- błony śluzowej nosa i zatok obocznych
- uszu (stany zapalne, niedosłuch – protezowanie słuchu)
- błony śluzowej gardła
- błony śluzowej krtani
- dolegliwości z obszaru szyi
Stany zapalne śluzówek dróg oddechowych są stosunkowo częstymi dolegliwościami w naszej populacji, jenak nie należy bagatelizować przedłużających się, często nawracających epizodów takich infekcji. Przyczyny takiego stanu mogą być bardzo różne i wymagają niejednokrotnie pogłębionej diagnostyki, gdyż ustalenie etiologii objawów pozwala zaplanować leczenie przyczynowe. Konieczne jest także zróżnicowanie pozornie błachych dolegliwości ze stanami wymagającymi pilnej interwencji.
Jakie objawy powinny skłonić nas do wizytu u otolaryngologa?
Wiele z symptomów będących przedmiotem oceny otolaryngologa nie kojarzy się nam z ciężką chorobą, i w wielu przypadkach izolowany objaw rzeczywiście nie świadczy o poważnej patologii. Warto jednak udać się na wizytę gdy obserwujemy u siebie: zawroty głowy, szumy uszne, utratę słuchu w jednym lub obu uszach, nawracające zapalenia zatok, przerost migdałków, przedłużające się, ropne zapalenie górnych dróg oddechowych.
W naszej poradni udzielamy świadczeń również dzieciom. Warto pamiętać, że u małych pacjentów objawów takich jak:
- występujące dwa razy lub więcej w ciągu roku ciężkie zakażenia, trwające dwa miesiące lub dłużej pomimo stosowania antybiotykoterapii
- występujące cztery razy lub więcej w ciągu roku zakażenie ucha
- przewlekająca się grzybica jamy ustnej i skóry
nie należy nigdy bagatelizować, mogą one świadczyć o niedoborach odporności !
Mikroskop do uchaBadanie audiologiczne CM Zabobrze Jelenia Góra
Jest podstawowym narzędziem pracy otolarygologa służącym do oceny narządu słuchu. Do szerokiego wachlarza badań jakie można wykonać należą między innymi:
- audiometria tonalna- najczęściej stosowana metoda subiektywnej oceny słuchu, istota badania sprowadza się do ustalenia progu słyszenia i pozwala określić rodzaj i stopień uszkodzenia narządu słuchu. Badanie przeprowadzane jest w specjalnej, wygłuszonej kabinie: pacjent zakłada słuchawki, przez które podawany jest dźwięk o ściśle ustalonej częstotliwości i natężeniu, oraz otrzymuje tak zwany przycisk odpowiedzi, którym należy sygnalizować moment usłyszenia dźwięku. Po każdym przycisnięciu badający zmniejsza głośność i tak stopniowo ustalany jest próg słyszenia. Badanie dla każdego ucha odbywa się osobno.
- Tympanometria- jest metoda oceny kondycji ucha środkowego oraz błony bębenkowej. Nie jest to jednak test jakości słuchu- służy do wykrycia takich schorzeń jak: stany zapalne ucha środkowego, uszkodzenia błony bębenkowej, niedrożność trąbki Eustachiusza czy nieprawidłowość zanikania odruchu srzemiączkowego.
Badanie polega na mierzeniu odbicia fali dźwiękowej od błony bębenkowej podczas zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Wynikiem jest seri pomiarów tworząca krzywą- tympanogram. W przeciwieństwie do audiometrii jest to badanie obiektywne