Wersja kontrastowa:
Alt + Z
Treść strony:
Alt + X
Nawigacja strony:
Alt + C
Mapa Witryny:
Alt + V
16 Lip 2024
Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe stanowią niezbędny element każdej apteczki, szczególnie gdy podróżujemy z dziećmi. Preparaty zawierające paracetamol lub ibuprofen są najczęściej stosowane do obniżania gorączki i łagodzenia bólu u dzieci. Są to również leki pierwszej pomocy podawane przy wystąpieniu objawów grypopodobnych. Środki przeciwzapalne i przeciwbólowe dostępne w różnych formach, takich jak syropy, zawiesiny czy czopki, pozwalają na łatwe podanie leku nawet małym dzieciom. Podając je, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
Środki służące do opatrywania ran stanowią nieodzowny element wakacyjnej apteczki, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. Oto kilka z nich, które warto warto zabrać ze sobą na wakacje:
Przydadzą się również jednorazowe rękawiczki, pęseta, igła i małe nożyczki.
Wybierając leki na przeziębienie na wakacje z dziećmi, warto zabrać preparaty łagodzące najczęstsze objawy. W apteczce powinny znaleźć się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe na bazie paracetamolu lub ibuprofenu. Przydatne będą również:
Pamiętajmy, aby zawsze sprawdzić datę ważności leków i zapoznać się z ulotką przed ich podaniem. W razie wątpliwości, szczególnie w przypadku młodszych dzieci, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Kompletując apteczkę na wakacje, to idealny moment, aby zweryfikować daty ważności leków i, jeśli potrzeba, udać się do apteki po nowe zapasy.
Planując wakacje z dziećmi, warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu apteczki, szczególnie jeśli nasze pociechy cierpią na chorobę lokomocyjną. Do niezbędnych środków, które warto spakować przed podróżą, należą:
Należy pamiętać, że leki przeciwwymiotne w przypadku choroby lokomocyjnej najlepiej podać dziecku około 30 minut przed podróżą.
W trakcie podróży przyda się także zapas niegazowanej wody do picia oraz chusteczki higieniczne.
To absolutny “must have” podczas wakacji z dziećmi. Dlaczego? Cienka i delikatna skóra najmłodszych wymaga szczególnej ochrony przed słońcem. Promieniowanie UV jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie nowotworów skóry , dlatego należy wybierać kremy z filtrem. Wybierz produkt z wysokim filtrem SPF, najlepiej SPF 50, specjalnie przeznaczony dla delikatnej skóry dziecka. Pamiętaj, aby stosować go regularnie, szczególnie podczas długotrwałej ekspozycji na słońce i kąpieli wodnych.
Podczas wakacji z dziećmi warto zadbać o odpowiednie preparaty na poparzenia słoneczne. Dla najmłodszych najlepiej sprawdzą się łagodne, bezzapachowe produkty zawierające składniki kojące i regenerujące skórę, takie jak:
Te formuły szybko się wchłaniają, przynosząc ulgę i chłodząc podrażnioną skórę dziecka. Warto wybierać preparaty bez alkoholu i sztucznych barwników, które mogłyby dodatkowo podrażnić wrażliwą skórę dziecka. Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed oparzeniami słonecznymi jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV i ograniczanie ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia.
Ugryzienia i obecność komarów to coś co może skutecznie zakłócić rodzinne wakacje. Wybierając środki przeciw ukąszeniom owadów, należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem i skutecznością. Dla najmłodszych (poniżej 2 lat) zaleca się stosowanie repelentów zawierających naturalne składniki, takie jak olejek z eukaliptusa cytrynowego. Dla dzieci powyżej 2 roku życia można rozważyć środki, które zapewniają dłuższą ochronę. Ważne jest, aby:
Pamiętajmy, że oprócz komarów, warto zabezpieczyć dzieci przed kleszczami, wybierając preparaty o podwójnym działaniu i zabierając w podróż tzw. kleszczołapki.
Planując wakacyjny wyjazd z dziećmi, szczególną uwagę należy zwrócić na leki przeznaczone na problemy układu trawiennego. Biegunka i wymioty, to coś co zdecydowanie nie pasuje do obrazu szczęśliwego dziecka na wyjeździe. W apteczce podróżnej warto mieć preparaty łagodzące bóle brzucha, stosowane przy biegunce i wspierające układ pokarmowy w przypadku ewentualnych problemów żołądkowych. Przydatne są również środki na niestrawność oraz preparaty wspomagające regenerację flory bakteryjnej jelit, które mogą pomóc w szybszym powrocie do zdrowia dziecka w trakcie urlopu. Dobrze jest również zabezpieczyć się przeciwko ewentualnym infekcjom jelitowym, które mogą pojawić się przebywając w nowym środowisku. Przygotowanie w tej kwestii pozwala na spokojniejszy i bezpieczniejszy przebieg rodzinnych wakacji.
Elektrolity i probiotyki to kluczowe elementy apteczki na wakacje z dziećmi. Elektrolity są niezbędne w przypadku biegunki lub wymiotów, które mogą szybko doprowadzić do odwodnienia u najmłodszych. Warto wybrać preparaty w formie proszku lub tabletek musujących o owocowym smaku, które łatwo rozpuścić w wodzie. Probiotyki z kolei pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną jelit i są szczególnie przydatne przy zmianie diety lub klimatu. Dla dzieci najlepsze są preparaty w formie saszetek lub kropli, zawierające szczepy bakterii odpowiednie dla wieku dziecka. Warto rozpocząć podawanie probiotyku kilka dni przed wyjazdem, zwłaszcza jeśli planujemy podróż do egzotycznych krajów . Pamiętajmy, że zarówno elektrolity, jak i probiotyki powinny być dobrane do wieku i wagi dziecka, dlatego przed zakupem warto skonsultować się z pediatrą lub farmaceutą.
Planując podróż z dzieckiem do dalekich krajów na wakacje, pamiętajcie o szczepieniach! Nasza przychodnia oferuje szczepienia w zakresie medycyny tropikalnej. Zadzwoń pod numer +48 758890170 wew. 1 i umów się na konsultację przed wyjazdem!
Bezpiecznej podróży!